Odlączenie zaworu EGR

Co to jest układ EGR i do czego to służy? Jak działa zawór recyrkulacji spalin? Czy warto go zaślepić i jakie to ma konsekwencje dla silnika? Z jakich powodów kierowcy decydują sie na usunięcie zaworu recyrkulacji spalin? Dlaczego odlączamy, zamiast zamontować nowy zawór?

Układ recyrkulacji spalin (EGR – od ang. Exhaust Gas Recirculation) – jest stosowanych w nowoczesnych pojazdach z silnikami spalinowymi tłokowymi. Jest to jeden z kilku układów stosowany w celu zmniejszenie zanieczyszczeń atmosfery przez pojazdy mechaniczne, w odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne normy emisji szkodliwych składników spalin. Jego zadaniem jest wprowadzanie do komory spalania jednostki napędowej oprócz świeżej mieszanki paliwowo-powietrznej części wydzielanych spalin. Podstawowym atutem jego zastosowania jest ograniczenie zawartości niespalonych węglowodorów oraz tlenków azotu w spalinach. Inne korzyści to przyspieszenie odparowania paliwa poprzez jego podgrzanie, oraz obniżenie temperatury spalania ubogiej w tlen mieszanki paliwowo-powietrznej.

Jak pokazuje praktyka nie jest to jednak metoda zbyt skuteczna, ponieważ w komorze spalania jest wykorzystywana ściśle określona i uzależniona od obciążenia silnika ilość spalin. I tak odpowiednio, dla silników o zapłonie iskrowym wynosi około 15-25% objętości spalin o temperaturze 650oC, natomiast dla silników o zapłonie samoczynnym wprowadzanych jest około 30-45% objętości spalin, w temperaturze około 450oC, co niesie za sobą potrzebę montażu dodatkowej chłodniczki spalin. Reszta wydzielanych spalin i tak trafia do atmosfery powodując jej zanieczyszczenie.

Dużo lepsze wyniki ma zastosowanie recyrkulacji spalin jednak, jeśli chodzi o ograniczenie emisji tlenków azotu, poprzez obniżenie temperatury spalania ubogiej mieszanki, a tym samym nie stworzeniem warunków do ich powstawania. Dzieje się tak, ponieważ spaliny zastępują część tlenu, który normalnie występowałby w nadmiarze. Dodanie spalin do mieszanki powoduje także utlenianie pozostałych, wcześniej jedynie „poprzerywanych” łańcuchów węglowodorowych.

Istnieją dwa sposoby realizacji procesu recyrkulacji spalin – wewnętrzny i zewnętrzny.

Układ wewnętrzny jest rozwiązaniem rzadziej stosowanym. Polega ono na opóźnieniu domknięcia zaworów wydechowych, przy jednoczesnym otwarciu zaworów dolotowych. Recyrkulacja spalin odbywa się poprzez mieszanie się dostarczanej nowej mieszanki paliwowo powietrznej z pozostałym w komorze spalania gazami. Układy te mają zastosowanie w silnikach wysokoobrotowych, w których duży nacisk jest na utrzymanie wysokich parametrów zewnętrznych.

O wiele bardziej popularnym i skuteczniejszym procesem jest realizacja oparta na układzie zewnętrznym. W rozwiązaniu tym stosuje się specjalny zawór, który usytuowany jest na kolektorze wydechowym. Ma on za zadanie przekierować część spalin do układu ssącego. Praca zaworu steruje elektronika samochodu dobierając zakres jego otwarcia do aktualnie panujących warunków. Nowoczesne zawory wyposażone są w czujnik temperatury oraz układy określające ich stopień otwarcia.

Jak rozwiąnzać problem z odlączeniem EGR?

 Najlepszym rozwiązaniem jest ingerencja programowa w elektronikę (wyłączenie EGR w sterowniku realizuje się odczytując zawartość sterownika, modyfikując mapy wykonawcze i programując na nowo sterownik.) lub oszukanie sterownika silnika za pomocą układu elektronicznego z przekaźnikiem. 

Nasze atuty

 • nasze atuty

  - Profesjonalna obsługa na najwyższym poziomie

  - Bardzo duże doświadczenie w branże motoryzacyjnej

   - Nowoczesny sprzęt i narzędzia

  - Dobra lokalizacja

  - Konkuręcyjne ceny

Promocje

 • Promocje

   

  DO 31 SIERPNIA 2017 ROKU PRZYJEDŻ DO NAS I OTRZYMAJ RABAT 5% NA STALE.

  Dla firm:

  Zapraszamy firmy do wspólpracy.
  Wszystkie szczegóły dotyczące oferty dla umów ramowych ustalane indywidualnie.
  Info pod numerem 537 208 848

logo1

MASZ PYTANIA ? DZWOŃ

 

tel: +48 537 208 848
tel: +48 537 928 828

 

 

email: biuro@real-auto.pl 

ul. Antoniewska 2B
02-981 Warszawa

 

Real- Auto - Chip Tunning